Czy podczas okresu ginekolog może wykonać badanie ginekologiczne?

Ze względu na rejestrację ze stosunkowo dużym wyprzedzeniem, a tak zazwyczaj zamawiane są wizyty u ginekologa, termin badania zbiega się z miesiączką. Czy rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego wyklucza badanie. Czy w takiej sytuacji pacjentka zmuszona jest wizytę przełożyć na inny termin?

Pytania o kwestie związane z wizytą u ginekologa stanowią zwykle popularny temat na wielu forach dyskusyjnych przeznaczonych dla kobiet i nastolatek. Jednym z nich jest kwestia możliwości badania ginekologicznego w przypadku miesiączki.

Czy ginekolog może badać podczas okresu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i pozostaje uzależniona zwykle od kilku czynników. Zacznijmy od tego, że wykonywanie większości badań podczas okresu jest wysoce niezalecane – rezultaty mogą bowiem nie odpowiadać rzeczywistości, prowadząc do mylnych wniosków (prawidłowo powinny zostać przeprowadzone zaraz po zakończeniu cyklu miesiączkowego). Kolejna kwestia związana jest z komfortem pacjentki – wizyta u ginekologa w tym najgorszym czasie miesiąca bez wątpienia nie należy do przyjemnych i może stanowić niepotrzebne źródło stresu. Podsumowując – jeśli tylko nie musimy za wszelką cenę odwiedzić gabinetu ginekologicznego podczas okresu (zagrożenie zdrowia lub inna wyjątkowa sytuacja), to lepiej ją zwyczajnie przełożyć.

Przed wizytą

Zakładając, że nasza wizyta u ginekologa ma charakter inny niż kontrolny i nie możemy lub nie chcemy jej przełożyć, to warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Może się ono jednak sprowadzać się do zwykłych czynności, wykonywanych także przed regularną wizytą.

Po pierwsze: higiena – wzięcie prysznica to obowiązkowy element przygotowania przed spotkaniem z lekarzem od kobiecych spraw intymnych. Ważne jednak, aby nie myć wnętrza pochwy, ponieważ może to wpłynąć na wyniki badań. Drugą istotną kwestią jest dobór ubrań – należy zatroszczyć się o to, aby późniejsze rozbieranie (i ponowne ubieranie) w gabinecie mogło przebiegać szybko i sprawnie.

Podczas wizyty

Już na początku rozmowy z lekarzem należy poinformować go o okolicznościach naszej wizyty. Pozwoli mu to na podjęcie decyzji o rodzaju przeprowadzanych badań. W niektórych przypadkach może on zalecić zwyczajne przesunięcie wizyty na dogodniejszy termin, tj. niedługo po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak wymagana jest pilna interwencja, to o przekładaniu nie może być mowy i niezwłocznie zostaną wykonane wszystkie potrzebne badania.

Warto pamiętać, że wizyta u ginekologa to nie powód do wstydu, zakłopotania czy stresu – i to niezależnie od zaistniałych okoliczności. Pomoc w intymnych sprawach kobiecych to naturalnie praca i obowiązek ginekologa, bez względu na różnego rodzaju przeciwności.

Po wizycie

Po zakończonej wizycie powinnyśmy przede wszystkim zadbać, aby już nigdy do niej nie dopuścić w czasie okresu. Jak to zrobić? Przede wszystkim profilaktyką i częstymi badaniami u ginekologa. Nie tylko oszczędzimy sobie mnóstwo stresu, ale i będziemy w stanie zapobiec zawczasu wielu dolegliwościom.

Podsumowując

Czy podczas okresu ginekolog może wykonać badanie ginekologiczne? Może, ale zawsze lepiej postarać się do tego nie dopuścić – czy to za pomocą regularnych badań, czy rozsądnie dobierając termin wizyty. Jeśli jednak boimy się o nasze zdrowie, to nie należy się bać i warto pójść mimo wszystko.